Fikir Coğrafyası Youtube Yayınları

BEN AMARİKADAYKENE

Prof. Dr. Ahmet Sınav'la sıra dışı bir hayat hikayesi: "Ben Amerikadaykene". Amerika'ya niye gitti? Nelerle karşılaştı? Tosun Baba'yla nasıl tanıştı? Colombia Üniversitesi'ne kabulü sırasında neler yaşandı?

Katılımcılar
Prof. Dr. Hasan Boynukara
Prof. Dr. Ahmet Sınav

PARLAMENTER SİSTEM Mİ BAŞKANLIK SİSTEMİ Mİ?

Bu programda, siyasi dilin ötesinde soğukkanlılıkla ve teknik bir analizle parlamenter sistem mi başkanlık sistemi mi tartışmasının cevabı aranıyor.

Katılımcılar
Dr. Adnan Tekşen
Celal Kazdağlı
M. Emin Zararsız

TÜRK EDEBİYATINDA BİYOGRAFİ

“Edebiyat Ekranı” programımızın ilk bölümünde Zehra Âli Yılmaz’ın konuğu Beşir Ayvazoğlu.

Katılımcılar
Zehra Âli Yılmaz
Beşir Ayvazoğlu

MAYDANOZUN FAYDALARI ÜZERİNE

Abdulbaki DEĞER-Ali AYDIN / A4'de bu hafta Türkiye'nin yakıcı gündemi olan Maydanoz ve onun faydalarını konuşuyor.

Katılımcılar
Ali Aydın
Abdülbaki Değer

Haftanın Gündemi: 72 Saatlik Fırtına

Son 72 saatte: Gergerlioğlu’nun dokunulmazlığı kaldırıldı, HDP’ye kapatma davası açıldı, İBB mülkiyetindeki Gezi Parkı Vakıflara verildi, 4,5 ay önce göreve gelen Merkez Bankası Başkanı değiştirildi, İstanbul Sözleşmesi’n onaylayan ilk ülke olan Türkiye sözleşmeden çekildi, Korona hastalarının sayısı 21.000'i geçti, Danıştay'ın "andımız" kararı şiddetli tartışmalara yol açtı. Haftanın Gündemi'nde canlı yayın konuklarımızla bu sarsıcı gelişmeleri değerlendiriyoruz.

Katılımcılar
D. Mehmet Doğan
Salih Cenap Baydar
Dr. Adnan Tekşen

DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK

Programda Türkiye ve dünyada kadın kimliği; çalışma hayatından siyasete, ev içinden kamusal alana kadın varoluşu üzerine bir sohbet gerçekleşti.

Katılımcılar
Dr. Hidayet Şefkatli
Ali Aydın
Abdülbaki Değer

İSLAMCILIĞIN SOSYO-KÜLTÜREL HASADI OLARAK AYDIN (2000'li Yıllara Bakış)

Doç.Dr. Ahmet Dağ ile son 20 yılın üzerine odaklanacağız. Kendi ifadesiyle "Müslümanlar olarak bazı aç/ş/mazlarımız ve paradokslarımız var. Bu aç/ş/mazları ve paradokslarımızı aç/ş/madan kendimize yol haritası çizmemiz kolay olmayacaktır. Öncelikli sorun ve paradoks, kendisi modern bir şey olan İslamcılık, nasıl modernliğe karşı olarak anlaşılacaktır? Yada Modem İslamcılık sahih bir din midir, değil midir?" gibi kendisinin sorduğu ve cevaplarını aradığı soruları yine kendisinin açmasına çalışacağız.

Katılımcılar
Tolga Avşar
Ahmet Dağ

PAPA'NIN IRAK ZİYARETİNİN ANLAMI

Papa Franciscus 3 gece 4 gün sürecek (5-8 Mart) Irak gezisine başladı. Bu, Irak coğrafyasına ilk Papa ziyareti. “Selamünaleyküm” diye seslendiği Iraklılara “tövbekar bir hacı olarak” geleceğini söyledi. Bağdat’ta Başbakan Kazımi tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Behram Salih ile görüştü. Sonra Necef’e gitti Şii lider Ayetullah Sistani ile buluştu. Bu programda Papa’nın ziyaretin zamanlaması, Irak’taki Hristiyanlara moral boyutu, dinler arası diyalog çerçevesinde ve bölgedeki yeni hamleler konusunda ne ifade ettiği hususları ele alınıyor.

Katılımcılar
Dr. Adnan Tekşen
Prof. Dr. Mahir Nakip
Celal Kazdağlı

SİYASETTE YÖNETEN-YÖNETİLEN İLİŞKİSİ: RAZI MI OLURUZ RIZA MI GÖSTERİRİZ?

Yöneten- yönetilen ilişkisi nasıl teşekkül etmektedir? Siyasetçiler seçmenin razı olmasına mı yoksa rıza göstermesine mi vesile olurlar? Razı etmek ile rıza gösterilmesini sağlama konusunda ne tür bir fark bulunmaktadır? Meşruiyetin göstergesi rıza göstermek midir yoksa razı olmak mı?

Katılımcılar
Prof. Dr. Cengiz Anık
Celil Ünal
Ali Kerem İngeç

AH KARAGÖZ’ÜM AH!

Kadim sanatlarımızdan Karagöz’ün son temsilcilerinden, Hayali İhsan Dizdar'a çırak olarak Karagöz’ü devralmış Alpay Ekler ile Karagöz’ün dünü, bugünü ve yarınına dair her şeyin konuşulacağı Cihannüma kültür dünyamıza pencere açmaya devam ediyor. 30’lu yılların başında Halkevlerinde neden Karagöz oynatılmaya başlandı? Karagöz, cemiyetimizde sosyolojik olarak nasıl bir karşılığı taşıyor? Metin And, Karagöz çalışmasıyla nelere sebep oldu? Karagöz oyunun yapısı ve karakterleri nedir? Batı Tiyatrosu ile benzerlikleri ya da farklılıkları nelerdir? 1960 sonrası neden Karagöz’e ilgi azaldı?

Katılımcılar
Baha Yılmaz
Alpay Ekler

TÜRKİYE’NİN SU SORUNU VAR MI?

İklim değişikliği ile su sorunu arasında bir ilişki var mı? Türkiye'nin su kaynakları neler ve bunları doğru kullanıyor muyuz? Ülkemizin giderek daha az yağış aldığımı doğru mu? Bölgelerimiz arasında yağış farklılıkları var mı? Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizin çölleşeceği iddiası gerçeği yansıtıyor mu? Mevcut rezervlerimizi nasıl kullanırsak olası riskleri savuşturabiliriz?

Katılımcılar
Prof. Dr. Hasan Boynukara
Prof. Dr. Mehmet Karaca