Korku Kekeleme ve Ümit

25 Mart 2021

 

Hız çağındayız ya, taa ilerilere bakıyor, hedeflerimizi ilerilere koyuyoruz. İyi de döşenmiş tuzaklar tam burnumuzun ucunda.

**

Şairin biri "insan hayal ettiği müddetçe yaşar" diyor. Bir devrimci "bir adam düşünün, uzanınca yatağına hep hayaller kuruyor, kalkınca da bu hayallerini gerçekleştirmek için bütün gün çalışıyor. Söyleyin bana, nasıl yenebilirsiniz böyle bir adamı" diyor. Hayalleri, inşa eden muharrik gücü olanlara selam olsun!

**

Afrodizyak güç için alınıyordu. Şimdi güç bir afrodizyak.

**

100 yıllık tarihimizde hep kısa çöpü çekmeye mahkum edilenler vardı. Değiştirdiğimiz tek şey kısa çöpü çekenler.

**

Susuyoruz. Suspayı önceden kınadıklarımız. Evet kınadıklarımız başımıza gelmeden ölmeyeceğiz. Yaşadığımızı düşünüyoruz belli ki. Hepimiz zombiye dönüşünceye kadar bağırıyoruz: Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için. Haykırdıkça susuyor vicdanımız. Vicdanımız siniyor.

**

Vicdanımızı rahatlacak son ilacımız retorik. Retorik vicdanını takasa vermiş kitlelerin afyonudur.

**

Modernlik karşısında çaresiz ve güçsüzdük. Kapitalizm bizi terbiye etti. Şimdi gücü kutsuyoruz hakkın karşısında. Hakkı naftalinleyip sandığın en dibine tıkıştırdık. Muhalif olduğumuzda belki işimize yarar.

**

Eskiden yüzler bizim, maskeler ödünçtü. Şimdi yüzler de ödünç. Ruhlarımız zaten ipotekte.

**

Türkiye'nin bitmeyen trajedisi: 20. yüzyılın ilk çeyreğine takılmış biçimsel bir modernlik, yerinde sayan bir ilericilik, 21. yüzyıla girerken heveskar ama kendini yenilemeyen bir 'yeni' cilik.

**

Hayatın içini boşalttık...şimdi de durup durup söyleniyoruz, "çevremizden boş bir tenekeden çıkan sesler gibi tangur tungur sesler çıkıyor" diye...

**

Hayatını değiştireceksen önce paradigmanı değiştir. Paradigmanı değiştirmek için de (ben söylemiyorum Kuhn söylüyor) çevreni değiştir.

**

Yürüyorsan ikide bir arkana dönüp bakma...Ya da arkanda çok zayiat bırakma !....

**

Eski dostlar evde yıllardır biriktirdiğiniz eşyalara benzerler. Onlar sizi unutsalar da siz onlardan kolayca vazgeçemezsiniz.. Yaptıkları karşısında da hatıralara hürmeten susar, sineye çekersiniz. 

**

Güzel bir cümle dışarda pisliklerde dolaşıp evine dönen bir kediye benzer. İyice temizlenmeden sahibine gelmez.

**

Vicdanını kimseye kiraya verme...Taşındıklarında ne halde bırakacaklarını nerden bileceksin ki ?!.....

**

Ben,sen,o,biz,siz,onlar.... Bunların hepsini ortak çekecek bir kip var mı ?

**

Düşüncemiz kelimelerle kurulur...Onun için kelimelerini fazla bileyleme, uzanıp tutmak isteyenin elini kanatırlar.....

***

Yalnızlık çay demlemeye benzer. Vaktinde içmezsen acır ve gönlünü burur.

**

Zaman her şeyin ilacıdır ama ne için ve ne zaman kullanacağını bilirsen...

**

İçselleştirip ahlaka dönüştürülmemiş güzel sözler havai fişeğe benzerler. İlk atıldıklarında rengarenk ışıklar saçarlar. Ama bir gönülü tutuşturacak kıvılcım bırakamazlar.

**

Hayalin yoksa hayatın da yoktur. Dünyayı hayali olanlar inşa ederler.

**

Öfke bumerang gibidir, fırlattığında mutlaka sana döner.

**

Siyaset fikir ve kültür üretmez, bunları sadece tüketir. İyi siyasetçiyle kötü siyasetçiyi ayıran bunları ne için tükettiğidir.

**

Eleştirme yeni bir şey yapmak için yapılır. Bir şey ortaya koymadan sürekli eleştiri yapmak seni de yok eder.

**

İlham denilen şey ruhun kelimelerden oluşan bir şeffaflığa erişmesi olmalı...bu şeffaf camın ötesinde hakikat dünyasının yıldızları size göz kırpar.

**

Umut fakirin ekmeğiydi eskiden.Ye Mehmet ye, derlerdi. Malum.. ekmek küçüldü. Ya Mehmet ? Mehmet gözlerini açarak etrafını süzüyor. Yalanın bini bir para Mehmet. Hangisi daha ucuz ! Şimdi yalanlar umut oldu..Umutlar yalan...Mehmet, ekmeği elinde, oturmuş kulağı haberlerde, istatistikleri çözmeye çalışıyor. Enflasyon sepetinden mutlaka bir tane de eve almalı. Olmayan banka hesabından, eşe dosta eft yapmalı. Kişi başına düşen milli gelirini alıp, deniz kenarına oturmalı. Hayallerini, karşı kıyıdaki dikey mimarinin üzerinden uçurmalı.

**

Yalanları cilalıyoruz. Algılar oyun hamurumuz. Korkularımızı besliyoruz karşılıklı. Kelimelerimiz birer kurşun. Korku imparatorluğunun gönüllü mimarlarıyız. Güç, anında kanımıza karışıyor. Ötekileştirmeye karşıyız. Güç elde edinceye kadar... Gücün sarhoşluğuyla bu defa ötekine karşıyız körkütük. Kelimelerimiz birer balon. Biz şişirip biz patlatıyoruz. Kelimelerimiz birer havai fişek. Gökyüzünü süsleyerek aydınlatıp sonra birer birer yürekleri yakıyoruz.

**

Kekeliyoruz. Kekelemek tarih üstüdür. Ve sadece dilimiz kekelemez. Zihnimiz de kekeler, gönlümüz de. En kötüsü vicdanımızın kekelemesi. Vicdanımız sırları dökülmüş bir aynanın karşısında, parçalanmış bir surat görür. Kekelemeye başlar. Kekeleyen vicdanları arafa da almazlar. Kekeleyen vicdanların kelimeleri paslı bir bıçaktır. Karanlıkta rastgele sallanan paslı bir bıçak. Değdiği her yeri kangrenleştiren.

**

İhanet etiketi, pazarın akşam üzeri malı. Ucuz ucuz. Doldur arabanı. Herkese yeter. Eşe dosta, mahallede selam verdiğin herkese. Çekinme bol bol kullan. Gün senin!

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

İstatistikler

Bugün Toplam Toplam
0 kez görüntülendi. 205 kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.