Nebahat Konu kullanıcısının resmi

Nebahat Konu

Gaziantep’te doğdu. Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Ses Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu.

1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nu Ses Sanatçısı olarak kazandı. Aynı yıl geçici görevle Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na atandı. Aralarında Ahmet Hatipoğlu, Metin Everest ve Ekrem Vural’ında bulunduğu hocalardan dersler aldı.

1995 yılında Ankara Korosu’ndaki görevinin yanı sıra Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Türk Sanat Müziği Korosunun şefliğini yürüterek pek çok başarılı konserler verdi.

1997 yılında Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na şef olarak atandı. 2000 yılına kadar bu görevini sürdüren ve başarılı çalışmalarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Takdirname alan Nebahat Konu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görevlendirmesiyle Tekrar Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosuna atandı.  Asli görevinin yanında Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Gençlik Korosu’nu kurup iki yıl şefliğini yürüttü.

2001 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçıları ve Kültür Bakanlığı Gençlik Korosu öğrencileri ile Mehmet Atay’ın yazdığı Yunus Emre Müzikalinin müzik yönetmenliğini yaparak birçok konserler verdi.

2002 yılında Ankara’da bir ilki gerçekleştiren Etimesgut Belediyesi Türk Müziği Konservatuarı, 2003 yılında Keçiören Belediyesi Türk Müziği Konservatuarı kurucuları arasında yer alıp, Konservatuarların bölüm başkanlıklarını yürüttü. Konservatuarın kurucularından Türk Halk Müziği Sanatçısı Salih Turhan ile son elli yılın en sevilen eserlerini Keçiören Belediyesi Kültür Yayınları’ndan “Notalarıyla Dillerdeki Şarkılar”adıyla hazırlayıp kitaplaştırarak müzik severlerin hizmetine sundu.

2005–2007 yılları arasında Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu şefliğini yürüttü. 29 Ekim 2006 Cumhuriyet Bayramı’nda 1000 öğrenci ile stadyum konseri verdi. 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğuna ses sanatçısı olarak atandı. Bu görevinin yanı sıra aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı Türk Tasavvuf Mûsikîsi Kadın Korosunun kurucu şefi olarak görev alıp, Tasavvuf Mûsikîsi kadın Korosu ile yurt içinde ve Münih, Nürnberg, Karlsruhe, Stuttgart, Mainz, Frankfurt, Duesseldorf, Essen, Münster, Bremen, Köln, Hannover, Hamburg ve Berlin’de konserler verdi.

2011 yılından itibaren KADEM Müzik ve Edebiyat Dergisi’nde pek çok yazıya ve röportaja imza atmaktadır. 2013 Yılı itibariyle TRT Nağme’de Gönül Ustalarımız programını gerçekleştirmiş, mûsikîmizin 52 büyük üstadının portrelerini çıkarmıştır. Halen aynı radyoda “Devlet Korolarından Radyoya” isimli bir programın yapımcılığını ve İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğunda ses sanatçılığı görevini yürütmektedir.

Evli ve bir çocuk annesidir.

Yazarın Yazıları