Fatih Okumuş

Fatih Okumuş 1968 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Kayseri Develi İmam Hatip Lisesi’ni 1986 yılında bitiren Okumuş Marmara Üniversitesi (MÜ) İlahiyat Fakültesi ve Mısır El-Ezher Üniversitesi Hukuk ve İslam Hukuku Fakültesi, İslam Hukuku bölümlerinden mezun olduktan sonra Yüksek Lisansını 1996’da Sütçü İmam Üniversitesi’nde “İslam’ın Estetik Anlayışı” konulu teziyle tamamladı.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın açtığı na’t-ı şerif yarışmasında “Sevgili Kasidesi” şiiriyle derece (1990); münacaat yarışmaında “Yakarış” şiiriyle mansiyon aldı (1991). Şiirleri birçok sanatçı tarafından ezgi, türkü, şarkı ve ilahi formlarında bestelendi, okundu.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR), VU Amsterdam Üniversitesi, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), Anadolu Ajansı (AA), Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Yunus Emre Enstitisü (YEE),  İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) gibi kurumlarda çalıştı.

Doktorasını MÜ, SBE Temel İslam Bilimleri / İslam Hukuku alanında “İslâmî Hareketlerin Şûrâ Prensibi Karşısındaki Tutumu: İhvan ve Nahda Örneği” başlıklı teziyle tamamlayan Okumuş’un “Turkish Tulip in Dutch Pot: Diaspora imams between fatwâ and istiftâ (A study on Turkish imams in the Netherlands between 2005 -2010) başlıklı kitabı yayın aşamasındadır.

Hanne Büşra, Dilara ve Abdurrahman Taha’nın babasıdır. Arapça, İngilizce ve Hollandaca dillerini ileri düzeyde, Farsça ve İspanyolcayı başlangıç seviyesinde bilen Okumuş, Kur’an-ı Kerim’i Hollandacaya tercüme etmiştir.

Kitabiyât:

Çağa iz bırakan önderler: Malik bin Nebi (2018); İslami hareketin iktidar deneyimi: Tunus ve Mısır (2015); De Levende Koran: Een Nederlandse vertaalversie met weergave van de Arabische tekst en met commentaar (Hollandaca Kur’an-ı Kerim meali, Özcan Hıdır’la birlikte). (2013); Avrupa’nın İslam’la İmtihanı (2011); Bana Yıldızını Söyle: Sahabeye yolculuk (2011); Genç okurlar için Hz. Muhammed’in yaşam öyküsü (2005); Kahire Kitabı (2005); Malik bin Nebi: Yirminci asrın şâhidi (2003); Süleyman ile Belkıs (2002); Cennetim olur musun? (2003); Cezayir Nereye? Geliyorum diyen İslam devrimi, (1992; Ferhat Deniz müstearıyla); Sevgili Kasidesi (1992).