Hakikat ve Soğan

05 Eylül 2020

 

İnanılmaz Şeyler
Patron işçiye, maaşına zam yapacağım diyor, işçi ölümü gör sakın artırma, aldığım maaşı bile hak etmiyorum diyor.
Doktor hastayı kapıda karşılayıp, isterseniz size bir de şu testi yapalım, bir daha yorulmayın diyor. Hasta, aman efendim zaten yeterince yoruldunuz, bu kadarı yeter diyor, doktor,  olur mu öyle şey, siz varsınız diye biz varız diyor.
Politikacı önünü ilikleyen vatandaşa, hakkınızı helal edin, nasıl bir izlenim bırakmışız ki, bizim önümüzü iliklememiz gerekirken, siz ilikliyorsunuz, bağışlayın, diyor…
Ütopik değil mi? Yoksa olması gereken mi?

Süslü Mabetler

Oldum olası süslü mabetlerden haz etmedim. Her süs ilaç kokar, süt kokar, gözyaşı kokar.  Her süs bir yoksulluğu çağrıştırır.

 

Bir Öneri

Fiilen çalışmayan, işini evde bilgisayarla ya da başka türlü yapabilecekler ise gitmesinler. Devlet bu işten daha karlı çıkar. Kış aylarında orta ölçekli bir binanın aylık elektrik gideri 70-80 bin lira civarındadır. Buna benzer 100 binanın elektrik masrafı trilyonları buluyor.

 

Zayıflama

Bir zayıflama aleti ya da yöntemi geliştirilse, dünya genelinde zayıflama için harcanan on milyarlarca dolar, karnını doyurma sorunu yaşayan yüz milyonlarca insana hayat verecek

Mikro Çip ve Dahası

Yakında piyasa çıkacak olan mikro çiplerle kalp krizi tarihe karışacak. Çip, güvenlik görevlisi gibi 24 saat damarları kontrol edecek. Şüpheli bir durum tespit ettiğinde derhal müdahale edecek ve sorunu çözecektir.
Yapay Böbrek; onbinlerce böbrek hastasına büyük müjde. Her yıl milyar dolarlar harcanan diyalizlere son. Yapay böbrekler aslını aratmayacak. Gerçi  artırdığımız parayla daha çok müdürlük, şeflik ihdas eder, daha çok ulusal ve uluslararası törenler yaparız ya, o başka !

Söz ve Müzik

Müziğe söz katmak, çaya şeker koymak gibidir. Müzik sanatın en saf formudur. Kendi kendine yeten sanat dalı, ayrıca katkıya gerek yoktur

 

Hakikat ve Soğan

İkisi de birbirine benzer. Soğanın bir tabakasını soyarsınız, altından yenisi çıkar. Bu eylem boşluğa kadar gider. Hakikat de öyle; tam buldum dersiniz, ardından yeni bir hakikat çıkar. Öyleyse hemen bulduk diye sevinmeyelim.

 

Uyumsuzluk

Dış dünyayla temasımız bizi, örneğin evde, işte yalnızken düşündüklerimizden farklı düşünmeye sevk eder.  Kimi zaman, evde mutlu ve huzurluyken,  dışımızdaki dünyanın kaygıları, beklentileri, korkularıyla yüz yüze gelince,  kendimizi "dünyaya atılmış yabancı" gibi hissediyoruz. Güvenli limanlarımız yok olup gidiyor.  

Otomasyon

Türkiye’de yaklaşık 13 bin benzin istasyonu varmış. Her birinde ortalama 5 kişi çalışsa, hesap ortada. Kısaca binlerce insan bu işten ekmek yiyor. Yeni self-servis sistemle yakıtta 15-20 kuruş indirim yapılıyor. Bir iki yıl içinde otomasyon sistemi yaygınlaştığı takdirde, işsizler ordusuna en az 50 bin kişi daha katılmış olacak. Başka bir becerisi olmayan bu insanlar “çöp insan" olarak tanımlanmaktadır.

 

Faiz Mayız

Faiz düşerse enflasyon düşer, enflasyon düşerse alım gücü artar. Alım gücü talebi, talep arzı, arz üretimi, üretim zenginliği, zenginlik kibir ve israfı tetikler. Başı rasyonel sonu romantik bir ekonomi

 

Çıkarcılık

Adam Smith; "Zenginlik özgürlük ve ilerlemenin vazgeçilmez koşuludur" diyor. Ama "erdemli olmak zengin olmaktan iyidir" diyen de o. "Bireyin çıkarcı davranması hem kendinin hem de toplumun yararınadır" diyen de. Ama ondan geriye elimizde sadece kapitalizm kaldı.
***

Tarih

Tarih, hainlerle kahramanların dans pistidir. İyi dans edenler kahraman, edemeyenler hain. Ha bir de, Tarih seferden dönenlerin hikayesini anlatır, dönemeyenler, kısaca “dönemeyenler” ya da “meçhul”  olarak anılırlar.

 

Hile

Harp hileyse, "arkadan, kalleşçe vurdular" ifadesi anlamsızdır. Ancak vuranlar bizdense “harp taktiği” olur, çünkü “harp hiledir”, bizden olmayanlar “kalleşlik” yaparlar. 

Kazanmak

Diyor ki adam “gözlemledim, ettim, bu memlekette en çok soyanlarla soyunanların zahmetsiz para kazanıyorlar”. Gerçek payı var değil mi?

 

Yazık

Entropiye ve yer çekimine mahkum şu adamın ciddi pozları sizce de komik değil mi?

 

İktisat

Biri bir yerde aç kalıyorsa, bir başka yerde mutlaka bir obez vardır. Kolay para kazanmayı zorlaştırmadan, zor para kazanmayı kolaylaştıramazsınız.
Bir ülkedeki yoksulların sayısı ile yasal çapulculuk arasında doğru orantı vardır.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

İstatistikler

Bugün Toplam Toplam
0 kez görüntülendi. 318 kez görüntülendi. 2 yorum yapıldı.