Transhümanizm Ütopya ve Yatay Hayat

03 Haziran 2020

 

Efsane Gerçek

"Belkıs'ı ikna etmeye çalışan Süleyman tahtını yüzlerce kilometre öteden göz açıp kapayıncaya kadar Kudüs’e getirtir". Dün efsaneydi ama bugün bunu bir ortaokul öğrencisine anlatsanız, şaşırır mı? Hiç sanmam.

Ashabı Kehf/Transhümanizm

Birçok kültürde ve dinde var. İsimlendirme farklı olsa da öz aynı
1.
"Bir mağarada yıllarca uyuduktan sonra tekrar uyandıkları Kur’ân-ı Kerîm’de haber verilen arkadaş grubu"
"Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş"
2.
Yedi uyurların isimleri;
"Maximilian, Lamblicus, Martinian, John, Dionysius, Exacustodianus ve Antoninus"

Transhümanizmin ayak sesleri

Mucize/Keramet/Transhümanizm

Hz. İsa (as), Allah’ın izniyle Sam’ı diriltti. Sam, Hz. İsa’nın (as) peygamberliğine şahitlik ettikten sonra vefat etti. Fakat gözü dönmüş Yahudiler, bu derece açık bir mucizeyi de inkâr ettiler ve “Bu apaçık bir sihirdir. Bu adam sihirbazdır” dediler.
Transhumanism gerçek olabilir mi? Çünkü ölünün diriltilmesi,  ölümsüzlüğün peşinde olan transhümanizmin hedefleriyle örtüşüyor. 

Savaş

İki kedi fena halde kavgaya tutuşmuşlardı. Sesleri duyan köpek üstlerine atladı. Her biri aldıkları yaralarla bir yana fırlayıp gözden kayboldular

Yatay Hayat

Onbinlerce riskli bina, onbinlerce tedirgin vatandaş ve aradan geçen on yıllar. Deprem riski altındaki ülkemizde, depremin acısı diner dinmez, eski haline dönüyor.  İnşallah yatay mimari hayallerimiz yatay hayatla sonuçlanmaz.

Milletvekili

Meclise giden sayısı  550 iken büyük sıkıntılar yaşıyorduk!  600'e çıkınca rahat bir nefes aldık. 650 elli olursa bizi kimse tutamaz herhalde. 

Reel Ekonomi

Bir yerden girip, diğer yerden eşit oranda çıkıyorsa reel ekonomidir. Gerisi istatistiktir. Yüzde dört maaş zammıyla, yüzde kırk doğal gaz zammını ancak istatistik dengeler

Yasaklar

Toplumu inandırmadan konulan her yasak, dallanıp budaklanan yasaklı yeni alanlar açar. Bunun için de bir yerine beş kişiyi gözcü olarak görevlendirmek zorunda kalırsınız. Polis zabıta bekçi sayısını artırmak bana makul gelmiyor. Yasağa neden olan etkenler ortadan kaldırılmadıkça, hep başa dönülecek ya da yasaklarla kuşatılmış olacağız.

Din Öğretimi

İlginçtir, dini ve ahlâki konularda kitapları en çok satanlar ve en çok dinlenenler kurumsal olmayan ve dini eğitim almamış olanlardır. İlkinde gönüllü yapılan, dolayısıyla samimi olan bir yön görülürken, ikincisi bir görev, dolaysıyla mecburiyetten yapılan bir iş olarak algılanmaktadır. 

Vakıf/Yardım

Devlet vakıflara yardım yapmalı mı? Bence hayır. Kendisi bir yardım kurumu olan bir vakfa yardım etmek eşyanın doğasına aykırıdır. Devlet herhangi bir vakıf üzerinden yapacağına, doğrudan yardımda bulunabilir. Mantıklı olan da budur. 

Ütopya

Yeryüzünde aradığı güveni, huzuru, özgürlüğü, kısaca mutluluğu bulamayan insanoğlunun bütün bunları ve daha fazlasını bulabileceği bir dünya arzusudur ütopya.  Binlerce yıldır sözlü ve yazılı ütopyalar üretilmektedir. İlk ütopya, bildiğim kadarıyla,  Eflatun'un Atlantis'idir. İdeal devlet ya da ülke! Bu da yaşanılan çağdan hoşnutsuzluğun bugüne özgü bir durum olmadığını göstermektedir. Eldorado, Utopia, Pala Adası, Castle in the Sky (Gökyüzündeki Kale), Avatar vs.
Dünün ütopyaları bir türlü gerçeğe dönüşmedi ancak bugünün ütopyalarının gerçekleşme olasılığı oldukça yüksek. Hangi ütopyalar mı? Tabii ki bilim kurgu öyküler romanlar ve senaryolar.  Distopyalar gerçekleşti (Cesur Yeni Dünya-Huxley, 1984-George Orwell) ve  şimdi sıra ütopyalarda.

Eğitim

Yeteneği ve zekâsı birden ona kadar olan çocukları aynı sınıfa toplarsanız aptalı zeki gösterir, zekiyi de aptallaştırırsınız. Genel ortalama ise on üzerinden en çok beş olur. Peki ama iyi üniversitelere giden, iyi eğitim alan, iyi işler yapanlar da aynı eğitimden geçmiyor mu? İyilerimizin ölçütü yine kendimiz olduğumuz için buradan hareketle doğru bir sonuca ulaşmamız zor ve veya arızalıdır. Sağlıklı bir yargı için ülkenin genel manzarasına bakmak lazım. Bu sorunu çözmeden genel bir başarıdan söz etmek mümkün değildir. 

Frankenstein

Günlük hayatta kullandığımız bazı simgeler ve anlamları

Frankenstein:

Yarattığı canavarın kurbanı olmak

Promete:
Her türlü cezayı göze alarak hayatını insanlığa adamak

Ikarus:
Hırs ve başarıdan kibre kapılmanın hazin sonu

Gılgamış:
Ölümsüzlük iksiri peşinde koşup ölümle buluşmak

Yaratma:
Sınırsız bir evrende, bilinmeyenlerle kuşatılmışlığın kaygısıyla tanrılığa öykünme

Evrensel Düşünce

Ülkeniz sınırlarının ötesine taşıyacağınız bir fikriniz (ideolojiniz)  yoksa gerçek anlamda bir ideolojiniz yok demektir.

Ortaöğretim

Ülkemizde ortaöğretim, ben beni bildim bileli, "orta" öğretim olarak kaldı. Dualarla, temennilerle, coşkuyla açılan yeni öğretim yıllarının vasatın üzerine çıkamaması

Hasan Fehmi Abanoz

Değerli akademisyen Profesör doktor Hasan Boynukara beyefendinin yaşarken yurdumuz ve Dünyanın mevcut sorunlarını tarafsız akılcı yalın bir dille yorumlaması çok faydalı oluyor, bu paylaşımını da aynı şekilde değerlendiriyorum , saygılarımla.

Çar, 06/03/2020 - 13:15 Kalıcı bağlantı

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

İstatistikler

Bugün Toplam Toplam
0 kez görüntülendi. 507 kez görüntülendi. 3 yorum yapıldı.