Recep Seyhan kullanıcısının resmi

Recep Seyhan

Amasya/Taşova-Yeşilyurt köyü doğumlu. Marmara Üniversitesi lisans (Türk Dili Edebiyatı) mezunu. MEB’e bağlı okullarda Türk Dili Edebiyatı öğretmenliği yaptı, bir süre de idareci olarak çalıştı. Almanya’da, Bavyera Eyaleti’nde Ana Dili Tamamlama Dersleri öğretmeni olarak görev yaptı. Buradaki gözlem ve izlenimlerini daha sonra Augsburg Notları alt başlığıyla yazdı. Bu çalışma sonradan Çöp Kovasındaki Resimler adıyla yayımlandı. Bir süre de günlük bir gazetenin tashih servisinde musahhih olarak çalıştı.

1979’da Türk Edebiyatı dergisi ile başlayan yazı hayatı, 1980’den sonra Mavera Dergisi ile düzenli olarak sürdü. 28 Şubat döneminde uzun denilebilecek bir süre bir fetret dönemi geçirdi. Tekrar yazı hayatına döndü ve çalışmalarını kaldığı yerden sürdürdü. Bu süreçte peş peşe öykü kitapları ve öykü kuramına ilişkin çalışmalar yayımladı. Başlangıçtan bu güne  Mavera, Ayane, Aylık Dergi, Kayıtlar, Dergâh, Yedi İklim, Türk Dili, Hece, Mahalle Mektebi, Dil ve Edebiyat gibi çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde hikâye ve edebî yazılar yazdı. Seyhan, İstanbul’da mukim.

ESERLERİ:

Çiçekler Kesmişti Selâmı (öykü), Ayane, 3. baskı Bilge Kültür Sanat, 2015

Güneşin Doğduğu Yerde (öykü, Okur Kitaplığı, 2013 ESKADER hikâye ödülü, 2. baskı 2016 

Azazil’in Kapısında (öykü), BKS-2015

Metal Çubukların Dansı (öykü), BKS, 2016

Bana Hikâye Anlatma (Kuramsal yazılar, ontolojik-psikanalitik tahliller), BKS İstanbul 2017

Çöp Kovasındaki Resimler (Augsburg Notları-Gezi gözlem), İncir Yayıncılık, Kayseri, 2017

Edebî Metinler1, 2; Bakanlık tavsiyeli, telif ders kitabı, Deniz Yayınevi, 1999
 

Yayına Hazırlanan Çalışmalar

Hatem Tayî Hikâyeleri (Osmanlı Türkçesinden yazı çeviri) BKS, 2016

Kelile ve Dinme Mehdî Azer Yezdî, Güzel Çocuklara Güzel Hikâyeler, Çev. N. Yıldırım, Gözden geçirip dilimize uyarlayarak yayıma haz. Recep Seyhan, Bilge Kültür Sanat, İst, 2017

Yazarın Yazıları