"Aşk" Gemisinde Corona Günleri

18 Mart 2020

Coronavirüs ne kadar öldürücü? Tam olarak bilinmiyor. Zira hiçbir ülkede toplumun tamamı testten geçirilmiyor, hiçbir yerde o kadar test kiti ve buna ayıracak namütenahi kaynak yok. Birkaç örnek vermek gerekirse:

Coronavirüs testinin en çok yapıldığı ülkeler:

 (1 milyon nüfusta Corona testi yapılan toplam kişi sayısı, sonucu "pozitif" ya da "negatif" çıkanlar birlikte olmak üzere):

Bahreyn: 6165
Güney Kore: 4831
Çin - Guangdong eyaleti: 2820
İtalya: 1421
ABD: 42

                                            

En yoğun Corona testi yapılan ülke Bahreyn'de dahi her 1.000.000 kişiden 6165'ine (7000 diyelim) test yapılmış. Kalan 993.000 kişinin durumunu kimse bilmiyor. Diğer ülkelerde durum daha da belirsiz.  Bu geri kalan geniş kitlede Coronavirüs hastalığını rahatsızlanmadan ya da çok hafif belirtilerle geçirip tıbbi müdahale için başvurmayan kişi sayısı bilinmiyor ve bu hesapları karıştırıyor. Toplamda kaç kişiye virüs bulaştı? Bilmiyoruz. Bu niye önemli? Çünkü bu durumda açıklanan %3.5 ölüm oranı da gerçeği yansıtmıyor.

Tam burada "Diamond Princess" adlı lüks tatil gemisine geliyoruz. Yıllar evvel TV'lerde yayınlanmış "Aşk Gemisi" dizisinin mekanı gibi bir gemi bu. Ne yazık ki gemide Corona salgını çıktı ve 24 Şubat'ta Yokohama (Japonya) limanında karantinaya alındı. Bu gemideki yolcu ve mürettebat toplam 3711 kişi, tek kişi bile atlanmadan testten geçirildi (20 Şubat) ve 634 kişide (%17) virüse rastlandı. Bu hal ile bu gemi mükemmel bir salgın veri laboratuarına dönüştü. Burada sağlanan verilere göre hastalığın gerçek ölüm oranı % 0.5, başka kaynaklarca açıklandığı gibi % 3.5 değil (kıyaslamak için, mevsimsel grip ölüm oranı % 0.1). Mevsim gribi Türkiye gibi bir ülkede her sene 20.000 - 25.000 ölüm ile sonuçlanıyor ve bu yıllardır böyle. Ancak şimdiye dek bu basında büyük haber olarak yer almadığı gibi biz de bu gerçek nedeniyle paniğe kapılmadık.  

"Ne kadar endişe etmeliyiz?" diyor Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'ndan epidemiyolog (salgın bilimci) Dr. Timothy Russell; "eh; evet bu normal gripten daha ciddi."

Diamond Princess gemisinde 7 kişi öldü, 1 yolcu ise gemi tahliye edildikten sonra karada öldü. Şimdilik ölüm vakaları bu kadarda kalmış görünüyor.

Diamond Princess'de mükemmel bir karantina uygulandığı, bu sayede hastalığın gemi içinde daha da yayılmasının önlendiği düşünülebilir. Ne ki durum tam da böyle değil. "Karantina süreci yürümedi" diyor Anthony Fauci (ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü), "insanlara gemide hastalık bulaştı. Birşeyler çok ters gitti." Gemi yolcusu 2 Amerikalı genç Spencer Fehlenbacher ve Gordon Christoph da aynı fikirdeler: "Gemide ahali gece tuvaletleri ve smokinler giyip akşam yemeklerine ve eğlence şovlarına iniyor, toplanıyordu" diyorlar. Anlaşılan Diamond Princess yolcularının hastalık ve karantina  pek de umurlarında değil, o halde 3771 kişilik bir topluluk içinde 8 ölümü neye yormalıyız? 

Belki de Corona'nın zannedildiği kadar öldürücü olmadığına yorsak çok da hata etmiş olmayız. Dr. Wolfgang Wodarg da aynı fikirde. Wodarg Almanya'da yaşıyor, göğüs hastalıkları uzmanı, uzun yıllar hükümet tabibi olarak çalışmış, Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD'de siyaset yapmış, AB Parlamenterler Asamblesi üyesi bir bilim adamı. Wodarg, birçok delil sunarak Coronavirüs'ün zaten her yıl mevsimlik grip vakalarının % 7-14'ünden sorumlu olduğunu, bunun yeni birşey olmadığını, bugünkü ölüm sayılarının alışılmadık şeyler olmadığı gibi 2019-20 kışı (bu kış) grip ölümlerinin 2017-18 kışına kıyasla daha az olduğunu da  sözlerine ekliyor. (not: Tüm dünyadaki bu yılın toplam grip ölümleri Corona kaynaklı 8000 küsur ölümden çok daha fazladır.)

Corona salgını ve etrafında kopartılan panik nereye gider? Bir hekim olarak tahminim o ki, salgın havalar ısındıkça yavaşlar ve bahar sonu sona erer. Paniğin nereye gideceğini ise kestiremiyorum, o psikolog ve sosyologların alanına giriyor!

Yine de yazılanlardan rehavete kapılıp tedbiri elden bırakın demiyoruz tabi. Resmi makamların önerdiği genel hijyen tedbirlerine lütfen uyun. Ayrıca taze sıkılmış meyva suyu ve bol C vitaminiyle bağışıklığınızı güçlendirin. Özel perhizleriniz yoksa hergün 1 büyük bardak taze sıkılmış meyve suyu için ve C-vitamini alın. Günde 3 grama kadar C vitamini alabilirsiniz. 

Herkese sağlıklı günler dilerim.

 

Not: Grip hakkında ek bilgiler için bkz. ilk makalem: Ex Oriente Virus, https://www.fikircografyasi.com/makale/ex-oriente-virus

 


Kaynaklar:

- Total COVID-19 tests performed per million people, https://ourworldindata.org/covid-testing

- Cruise ship outbreak helps pin down how deadly the new coronavirus is, https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-outbreak-diamond-princess-cruise-ship-death-rate

- worldometer, COVID-19 CORONAVIRUS OUTBREAK, https://www.worldometers.info/coronavirus

- 2 US grad students who were on the Diamond Princess cruise share harrowing details and photos from their quarantine and 'zombie movie' evacuation, the Business Insider, https://www.businessinsider.com/diamond-princess-cruise-passengers-details-photos-from-quarantine-evacuation-2020-2

- The coronavirus-hit Grand Princess cruise ship is unloading passengers in Oakland, California, the Business Insider, https://www.businessinsider.com/coronavirus-outbreak-grand-princess-cruise-ship-2020-3

- Dr. Wolfgang Wodarg'ın web sitesi: www.wodarg.com

- https://www.worldlifeexpectancy.com/

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

İstatistikler

Bugün Toplam Toplam
0 kez görüntülendi. 684 kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.