Mahir Nakip

Prof. Dr.

Mâhir NAKİP 1952 yılında Kerkük’te doğdu. Liseyi Bağdat’ta bitirdikten sonra yüksek tahsiline 1972 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde başladı ve 1976 yılında mezun oldu. 1979 yılında istatistik dalında yüksek lisansını 1985 yılında da Gazi Üniversitesi’nde pazarlama dalında doktorasını tamamladı. 1991 yılında Erciyes Üniversitesi İ. İ. B. Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak resmî görevine başladı. 1995 yılında kurulan Irak Türkmen Cephesi’nin kurucuları arasında yer aldı.

2003-2008 yılları arasında Başbakanlığa bağlı olarak Irak’tan sorumlu danışman oldu. 2008-2011 yılları arasında Kazakistan’da bulunan Ahmet Yesevi Türk Kazak Üniversitesi’nin rektör vekilliğini yaptı.

Irak Türklerinin müziği, folkloru, edebiyatı ve siyasî durumları ile ilgili 200’ün üstünde makalesi bulunan Mahir Nakip, Irak Türkleri hakkında yazılar yazmakta olup, Kerkük’ün Kimliği isimli kitabı Türkçe, Arapça ve İngilizce yayınlanarak Türkiye’de, Arap ve Avrupa ülkelerinde dağıtılmıştır.

Şu anda Çankaya Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret Bölümü başkanı olan Mahir Nakip, Kerkük Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olarak Türkmenlerin daha çok insanı konuları ile ilgilenmektedir.