Deprem Bize Neyi Hatırlatır?

30 Ekim 2020


Deprem bize akıl ve bilimle yol aldığımız takdirde hayatta kalmayı hatırlatır.
**
Deprem bize, malzemeden çalınca, birileri buna göz yumunca, sorumlular görev istismarı yapınca sadece insanları aldatabileceğimizi ancak  bu durumu doğa kanunlarının yutmadığını, yaptırımının ise ölüm olduğunu, bu nedenle bize dürüst olmamız gerektiğini hatırlatır.
**
Deprem bize jeoloji kanunlarının imar affı, imar barışı  gibi siyasi nitelikli  kanunları tanımadığını, eğer onun kanunlarını dikkate almazsak sonucun öldürücü olduğunu hatırlatır.
**
Deprem bize felaketlerden ders çıkarmamız gerektiğini ve bedeli ağır olan bu dersleri hiç bir zaman unutmamamız gerektiğini hatırlatır.
**
Deprem; din, dil, ırk, mezhep ayırt etmeksizin herkese aynı şiddette zarar verdiğini hatırlatır. Bu nedenle din, dil, ırk ve mezhep kavgasını bırakıp insan olmamız gerektiğini hatırlatır.
**
Deprem, insanların bazen her türlü tedbir almasına karşılık yine de insanın çaresiz ve aciz kalabileceğini hatırlatır. Bu nedenle deprem hiç kimsenin muhkem bir zeminde olmadığını, insanların ancak yardımlaşarak güç birliği içinde hayatta kalacağını hatırlatır.
**
Deprem bize kendi güç otorite ve kanunlarımızın önemi olmadığını hatırlatır. Deprem ancak kendine ait fizik ve doğa kanunlarına uyar. Bu nedenle deprem bize haddimizi bilmeyi hatırlatır.
(1939 yılında Erzincan’da büyük bir deprem olmuş, yaklaşık 33.000 kişi hayatını kaybetmiş. O dönem Belediye tarafından şehrin yeniden imar planı yapmış, onaylanmak üzere İmar İskan Bakanlığına göndermiş. Planı inceleyen uzmanlar yeni yerleşim bölgesi olarak gösterilen yerin yine fay hattı üzerinde olduğunu tespit edip Belediye Başkanlığına bu planın değiştirilmesi için yazı yazmışlar. Belediyeden gelen cevapta, “Biz belediye meclisi kararıyla fay hattını kuzeye çektik” diyerek sorun olmadığı bildirilmiş. İmar İskan Eski bakanlarından şimdi ismini hatırlayamadığım birinin hatıralarında okumuştum.)
**
Deprem bize hayatın tek düze olmadığını hatırlatır. Hayatımızda beklemediğimiz acı ve tatlı (bazı yeraltı madenleri fay hattı nedeniyle oluşur, bor madeni, maden suyu gibi) sürprizler olabileceğini hatırlatır.
**
Deprem bizim medya etiği konusundaki karnemizi hatırlatır. Medyanın enformasyonda gerçeği saklamasıyla, dezenformasyonla gerçeği istismar etmesi konusundaki etik sicilimizi ortaya serer.
**
Deprem bize ölümü hatırlatır. Her şeye rağmen ölümün çok ani ve belirsiz olduğunu bu nedenle şu dünyada iyi, doğru, güzel yaşamayı, yani insanca yaşamanın gerekliliğini hatırlatır.
**
İzmir depreminde hayatını kaybedenlere rahmet kalanlara başsağlığı 

Yeni yorum ekle

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

İstatistikler

Bugün Toplam Toplam
0 kez görüntülendi. 271 kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.